Galeria rzeźby plenerowej

Powstała w 1974 roku z inicjatywy Marii Bor. Rzeźbiarka znana w Polsce i na świecie związana była z Wałbrzychem – to tu trafiła po Wojnie, skończyła liceum. W latach siedemdziesiątych, gdy w naszym mieście powstawały instytucje kultury (Filharmonia Sudecka, Teatr Dramatyczny) sztuka miała swoje ważne miejsce. Przy wsparciu ówczesnego prezydenta Władysława Pruchnickiego zebrano środki i zaproszono rzeźbiarzy z całej Polski. W ramach pleneru powstały rzeźby, które stoją dziś na terenie Piaskowej Góry, Parku Rusinowa, Śródmieścia, Szczawna – Zdroju. Powstała Galeria jest do dziś jedną z największych w Polsce i Europie. Składa się z różnorodnych dzieł, które zabierają głos w kluczowych sprawach dla tożsamości nie tylko Wałbrzycha – macierzyństwo, ekologia i przyroda, historia, estetyka miejsc publicznych. Każda z rzeźb powstała do konkretnego miejsca, w którym artysta postanowił ją umieścić. Zatem rzeźby miały stać się elementami konkretnego krajobrazu. Przez lata okolice rzeźb zmieniały się. Niektóre zostały zniszczone, niektóre przeniesione w miejsca niezałożone przez artystów.

W Parku Rusinowa znajdują się rzeźby Barbary Zbrożyny („Macierzyństwo”), Władysława Tumkiewicza („Alarm – ginie natura”), Bogdana Hoffmana („Ludzkie Losy”), Marii Owczarczyk („Kolumna z orłem”, „Amfory”), Zofii Pociłowskiej („Słońce”, Starodzieje”), Grażyny Roman-Dobrowolskiej („Sole in victus”, „Poidełko”, „Fontanna”, „Zegar słoneczny”), Tadeusza Siekluckiego („Kobiety”), Stanisława Szyby („Fale”). 

Rzeźby Domicelli Bożekowskiej „Bawoły”, „Pantera i niedźwiedź”, „Wilki” znajdują się w ogrodach Pałacu Albertich w Wałbrzychu. 

„Przeplotnia” Wandy Jasieńskiej, „Smok” Marii Owczarczyk, „Kule” Zofii Pociłowskiej, „Węże” Grażyny Roman-Dąbrowskiej, „Kompozycja polna” Władysława Tumkiewicza, „Dialog” Mieczysława Weltera zostały zniszczone.

Rzeźby stanowią integralną część Parku Rusinowa. Wspólnie gościły spacerowiczów, dzieci bawiące się na placu zabaw poniżej „Słońca”. Wspólnie z parkiem popadały w ruinę, były obiektami działań wandali i zaniedbań. Dziś, po rewitalizacji ścieżek i zieleni parkowej przeprowadzonych przez Miasto Wałbrzych również i rzeźby wracają do swojego dawnego kształtu i koloru dzięki pracom prowadzonym przez Marię Bor. 

Sole in victus

Grażyna Roman-Dobrowolska

Alarm – ginie natura

Władysław Tumkiewicz

Fale

Stanisław Szyba

Słońce

Zofia Pociłowska

Fontanna

Grażyna Roman-Dobrowolska

Poidełko

Grażyna Roman-Dobrowolska

Kobiety

Tadeusz Sieklucki

Ludzkie losy

Bogdan Hoffman

Macierzyństwo

Barbara Zbrożyna

Amfory

Maria Owczarczyk

Starodzieje

Zofia Pociłowska

Kolumna z orłem

Maria Owczarczyk

Zegar słoneczny

Grażyna Roman-Dobrowolska