Kobiety

Rok powstania: 1977

beton, wys. 450 cm

Tadeusz Sieklucki

urodzony w 1925 r. w Piotrkowie Trybunalskim, zmarł w 1944 r.

Studiował w latach 1945-1950 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Xawerego Dunikowskiego. Uprawiał rzeźbę przestrzenną przede wszystkim w metalu, tworząc kompozycje o formach abstrakcyjnych i za- czerpniętych z natury, ale wykonywał rzeźby również w kamieniu i betonie, stosował zróżnicowane techniki mieszane. Uczestnik festiwali oraz wystaw krajowych i międzynarodowych, m.in.: w Sopocie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, sztuki współczesnej w Maroko i Monte Carlo, biennale rzeźby plenerowej w Antwerpii, wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Do ważniejszych realizacji należą rzeźby w Hotelu Europejskim w Warszawie, kompozycje we wnętrzach przedsiębiorstw warszawskich oraz rzeźby Kobiety i Erotyk w Wałbrzyskiej Galerii Rzeźby Plenerowej.
Prace artysty znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Skopje w Macedonii, Muzeum w Antwerpii.

Notę o autorze rzeźby przygotowała Edyta Patro na potrzeby wystawy „WAŁBRZYSKA GALERIA RZEŹBY PLENEROWEJ – WYSTAWA FOTOGRAFII I PROJEKTÓW RZEŹB”, która odbyła się w wałbrzyskim Muzeum w dniach 12.02. – 26.03.2013