Fontanna

Rok powstania: 1977

piaskowiec, wys. 450 cm

Grażyna Roman – Dobrowolska

urodzona w 1935 r. w Hebdowie koło Krakowa

Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie u profesorów: Ludwiki Nitschowej i Oskara Hansena oraz Franciszka Strynkiewicza, w którego pracowni uzyskała dyplom artysty rzeźbiarza w 1960 roku. Posiada liczne realizacje rzeźb w materiałach szlachetnych oraz w kamieniu. Zajmowała się także rzeźbą plenerową oraz projektowaniem terenów parkowych i placów zabaw dziecięcych. Uprawia również: medalierstwo, rzeźbę kameralną i rzeźbę portretową, a także malarstwo portretowe i collage. Artystka wielokrotnie brała udział w wystawach w kraju i za granicą. Jej rzeźby znajdują się w różnych parkach i miastach polskich oraz wnętrzach, np.: Św. Piotr w kościele Redemptorystów w Gdyni, Madonna w seminarium duchownym w Płocku, Tablica pamiątkowa Fieldorfa w kościele św. Jacka w Warszawie.
Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą oraz w Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Teatralnej w Warszawie, Muzeum Narodowym w Kopenhadze, Muzeum Dantego w Rawennie, Muzeum de Pikardie w Amiens.

Notę o autorze rzeźby przygotowała Edyta Patro na potrzeby wystawy „WAŁBRZYSKA GALERIA RZEŹBY PLENEROWEJ – WYSTAWA FOTOGRAFII I PROJEKTÓW RZEŹB”, która odbyła się w wałbrzyskim Muzeum w dniach 12.02. – 26.03.2013