Starodzieje

Rok powstania: 1979

ceramika szkliwiona, 13 form o śr.wys. 180 cm

Zofia Pociłowska

urodzona w 1920 r. w Charkowie

Studiowała na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Tadeusza Breyera, dyplom artysty rzeźbiarza otrzymała w 1955 roku. Tworzy pomniki, rzeźby plenerowe, kameralne i archi- tektoniczne w kamieniu, betonie, drewnie, ceramice i szkle, uprawia również malarstwo i zajmuje się konserwacją. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych, min.: w Warszawie, Berlinie, Bratysławie, Budapeszcie, Pradze, Sofii, brała udział w spotkaniach rzeźbiarskich w Orońsku, w salonie europejskim kobiet malarek i rzeźbiarek w Nancy, uczestniczyła w festiwalach sztuk pięknych w Warszawie, wielokrotnie wyróżniana i nagradzana w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach.
Ważniejsze realizacje to: pomnik Ludwika van Beethovena w Muzeum w Ravensbrük, pomnik Powstania Wielkopolskiego we Włodawie, Pomnik Ofiar Pawiaka w Warszawie, pomnik Bohaterom II Wojny Światowej w Magdalence, rzeźby Słońce, Sen o morzu, Kule cykl form przestrzennych z płaskorzeźbami Starodzieje z 1979 roku w Wałbrzychu.
Prace artystki znajdują się w Muzeum w Ravensbrük, Galerii Lambert w Paryżu oraz w zbiorach prywatnych we Francji, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Notę o autorze rzeźby przygotowała Edyta Patro na potrzeby wystawy „WAŁBRZYSKA GALERIA RZEŹBY PLENEROWEJ – WYSTAWA FOTOGRAFII I PROJEKTÓW RZEŹB”, która odbyła się w wałbrzyskim Muzeum w dniach 12.02. – 26.03.2013