Ludzkie losy

Rok powstania: 1975

marmur, wys. 200 cm

Bogdan Hoffman

urodzony w 1919 r. w Swarzędzu, zmarł w 1990 r.

Studiował w Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych w pracowni rzeźby prof. Bazylego Wojtowicza i Pań- stwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, dyplom artysty rzeźbiarza otrzymał w 1970 roku. Uczestniczył w wielu wystawach krajowych i międzynarodowych, min.: ogólnopolskich wystawach w Krakowie, Wrocławiu, Sopocie, Radomiu, Opolu, Wystawie Młodych w Moskwie, wystawie portretu w Paryżu, uczestniczył w biennale Sport w sztuce w Madrycie, Biennale Internazionale Dantesca w Rawennie, brał udział w wystawie plastyki wrocławskiej w Dreźnie oraz wystawie Wit Stwosz medali Tors, Rodzinny dom i Ludzkie losy w Wiedniu i Norymberdze. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany.
Najważniejsze realizacje to: rzeźba plenerowa we Wrocławiu, pomnik Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju, rzeźby plenerowe Tors, Rodzinny dom i Ludzkie losy w Wałbrzychu, rzeźby plenerowe w Orońsku, Iławie i Starachowicach, rzeźby w katedrze w Katowicach, płaskorzeźby w Legnicy i Raciborzu.
Prace artysty znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Śląska Opolskiego w Opo- lu, Muzeum w Majdanku, Muzeum Dantego w Rawennie.

​Note o autorze rzeźby przygotowała Edyta Patro na potrzeby wystawy „WAŁBRZYSKA GALERIA RZEŹBY PLENEROWEJ – WYSTAWA FOTOGRAFII I PROJEKTÓW RZEŹB”, która odbyła się w wałbrzyskim Muzeum w dniach 12.02. – 26.03.2013