Kolumna z orłem

Rok powstania: 1979

piaskowiec, wys. 330 cm

Maria Owczarczyk

Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Franciszka Strynkiewicza, dyplom artysty rzeźbiarza otrzymała w 1958 roku. Brała udział w wielu wystawach krajowych i międzynarodowych, m.in.: w wys- tawie malarstwa i rzeźby w Nancy i Sofii, wystawie polskiej rzeźby współczesnej w Helsinkach, uczestniczyła w sympozjach rzeźbiarskich w Jugosławii i na Węgrzech.
Najważniejsze realizacje to: pomnik św. Jana Nepomucena w Warszawie, rzeźba Św. Franciszek z ptaszkami w Wilanowie, rzeźby plenerowe: Siła przebicia, Amfory, Kolumna z orłem w Wałbrzychu, współpracowała przy opracowaniu terenów zabaw dziecięcych w parkach w Wałbrzychu i Mielcu – rzeźba Smok.
Prace artystki znajdują się w zbiorach: Naroden Muzej Prilep w Macedonii, Panonius Muzeum w Villany na Węgrzech, Muzeum Podlaskim w Białymstoku, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii Rzeźby Plenerowej w Wałbrzychu.

Notę o autorze rzeźby przygotowała Edyta Patro na potrzeby wystawy „WAŁBRZYSKA GALERIA RZEŹBY PLENEROWEJ – WYSTAWA FOTOGRAFII I PROJEKTÓW RZEŹB”, która odbyła się w wałbrzyskim Muzeum w dniach 12.02. – 26.03.2013