Światło nad „Macierzyństwem” – początek prac konserwacyjnych w Parku

Światło nad „Macierzyństwem” – początek prac konserwacyjnych w Parku

W okolicy rzeźby „Macierzyństwo” Barbary Zbrożyny rozpoczęły się prace przygotowujące do konserwacji rzeźb w parku. Przycięte zostały drzewa, które od lat siedemdziesiątych rozrosły się i regularnie powodują, że rzeźba Barbary Zbrożyny porasta zielenią, która powoli niszczy piaskowiec, z którego wykonane jest „Macierzyństwo„.

Rzeźba „Macierzyństwo” Barbary Zbrożyny przed o po przycięciu okolicznych drzew.

Po usunięciu gałęzi kolejnym krokiem będzie umycie rzeźby, pokrycie jej preparatem, który będzie zapobiegał ponownemu zagnieżdżaniu się porostów. Następnie rzeźba zostanie zabezpieczona przed niekorzystnym działaniem atmosferycznym (zwłaszcza przed kwaśnymi deszczami).

Rzeźba „Macierzyństwo” Zbrożyny została wybrana jako pierwsza, która zostanie poddana czyszczeniu i konserwacji przez samą Marię Bor, kuratorkę Wałbrzyskiego Pleneru Rzeźbiarskiego, w ramach którego powstały rzeźby nie tylko w naszym parku. Pani Maria będzie osobiście pracować nad rzeźbami. Prace potrwają do końca września i obejmą jedenaście z dwunastu rzeźb w parku. Od powstania Wałbrzyskiej Galerii Rzeźby Plenerowej w 1974 roku w Parku Rusinowa nie były prowadzone działania mające na celu zabezpieczenie, konserwację i czyszczenie rzeźb.

Prace nad czyszczeniem i konserwacją prowadzi Maria Bor przy wsparciu mieszkańców Rusinowa, wałbrzyskie Muzeum Porcelany koordynuje działania przy wsparciu Wiceprezydent Miasta Wałbrzycha Pani Doktor Sylwii Bielawskiej. Prace porządkowe wykonuje Miejski Zakład Usług Komunalnych (takie jak wycinanie gałęzi, koszenie i sprzątanie okolic rzeźb tak by możliwe było pracowanie z nimi). Inicjatywa czyszczenia i dbania o rzeźby pochodzi od mieszkańców Rusinowa.